Kedy je čas na „veľkáčsku“ posteľ?

Prechod z postieľky na posteľ môže byť náročný. Ideálne načasovanie neexistuje a ak zvažujete, či je vaše dieťatko na tento krok už pripravené, skúste sa riadiť nasledovným:

  • vaše dieťatko má okolo troch rokov
  • postieľka mu je už malá
  • z postieľky často vylieza a z bezpečnostného hľadiska je už rizikom

Keď prejdete sa veľkú posteľ, hrajte sa s dieťatkom na nej alebo v jej blízkosti, aby si na ňu zvyklo.  Môžete dieťatko zahrnúť do rozhodovacieho procesu ohľadom postele – dovoľte mu napríklad vybrať posteľné návliečky. Tiež sa odporúča umiestniť posteľ na miesto, kde bola predtým postieľka – samozrejme, ak bude veľká posteľ v rovnakej miestnosti ako bola postieľka. 

Prechod na veľkú posteľ môže vyžadovať určitý čas, kým si na ňu dieťatko zvykne. Ak sa bojíte, že by dieťatko mohlo v noci spadnúť, dajte mu bezpečnostnú zábranu alebo položte pod posteľ matrac/vankúše, aby si pri páde neublížilo.

Pre deti môže byť problematické zostať v posteli. Zrazu nadobudnú voľnosť a môžete očakávať nočné návštevy. Dôležité je, aby ste vždy dieťatko vzali naspať do postele. Môžete ho motivovať tým, že ak nevylezie z postele, tak niečo dostane. Odmeny by mali byť malé, ale zároveň motivujúce – namiesto jednej časti rozprávky mu pustíte dve, vyberie si na raňajky nejakú “mňamku” alebo mu môžete sľúbiť nejakú obľúbenú aktivitu. 

Facebook
INSTAGRAM
Follow by Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *