Moje dieťa je „nespáč“. Čo s tým?

Zdieľať článok:

Dobrá správa pre každého unaveného rodiča – aj vaše dieťa vie prespať noc a zobudiť sa ráno v rozumnom čase. Aj vaše dieťa sa vie naučiť zaspať samo, bez vašej pomoci. Nič také ako „nespáč“ neexistuje. Každý „nespáč“ sa vie zmeniť na „spáča“. Ako? Stačí sa pozrieť na potreby, ktoré vaše dieťatko má a postupne mu položiť základy kvalitného spánku..

Niektoré deti sú – čo sa týka spánku – od malička bezproblémové. Zaspia bez väčších ťažkostí a prespia celú noc. Iné deti sú presným opakom. Bez asistencie rodiča nezaspia, v noci sa často budia a s dennými spánkami bojujú. Rodičia sú dlhodobo nevyspatí a frustrovaní z tejto situácie. Čakať, že dieťa z toho vyrastie je jedna možnosť. Na základe skúseností a výskumov spánku je však takmer isté, že z sa z „nespáča“ nikdy nestane z večera do rána „spáč“.

Dieťa potrebuje kvalitný spánok pre svoj vývin. Nielen nočný ale aj denné spánky sú dôležité, a preto je základom pre správny spánok režim. Naše biologické hodiny sú nastavené tak, že sa striedajú časy spánku a bdenia. Ak dieťa ukladáme na spánok každý deň inak, rušíme tým jeho prirodzený biorytmus a organizmus nevie, ako sa s tým vysporiadať.

 

Príroda to zariadila sama…

Cirkadiánne rytmy sú biologické cykly, ktoré sa opakujú približne každých 24 hodín. Tieto cykly ovplyvňujú okrem iného čas nášho bdenia, spánku, aktivity, hladu a tiež kolísanie telesnej teploty či vylučovanie hormónov. Jedným z hormónov je aj melatonín, ktorého vylučovanie nám pomáha zaspať. Jeho množstvo v organizme stúpa večer za tmy a klesá počas dňa za svetla. Naše vnútorné hodiny sú nastavené tak, že za tmy sa nám začne vylučovať melatonín, ktorý dáva nášmu mozgu signál, že sme unavení. Za svetla hladina melatonínu klesá a náš mozog dostáva signál, že by sme mali bdieť. Kedysi nebol problém „zladiť“ naše vnútorné hodiny s prirodzeným striedaním dňa a noci. Keďže sme však vďaka výdobytkom vedy a techniky v súčasnosti vystavení umelému svetlu aj vtedy, keď je vonku už tma, musíme nášmu organizmu pomôcť nastaviť vnútorné hodiny tak, aby sme mali dostatok spánku.

Pre ľahšie zaspávanie vášho dieťaťa, stlmte svetlo ešte pred tým, ako ho začnete ukladať na spánok. Vyšlete tak organizmu signál na vylučovanie melatonínu.

Spánkové poradenstvo vám pomôže nastaviť režim tak, aby vaše dieťa malo dostatok spánku počas dňa i v noci.

 

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Má vaše dieťatko mojkáčika?

Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí?

Čítať viac »