fbpx

Ako položiť základy samostatného zaspávania?

Naučiť dieťatko samostatne zaspávať sa častokrát zdá nemožné. Čím staršie deti sú, tým je učenie správných spánkových návykov ťažšie. Rodičia sa často dostanú do bludného kruhu, kedy musia dieťatku asistovať, aby zaspalo, zároveň to ale trvá veľmi dlho, lebo táto asistencia je pre dieťatko príliš stimulujúca. Pridružený problém tohto javu je potom to, že ak sa dieťatko zo spánku zobudí, znovu potrebuje rodiča, aby ho uspal. Toto vedie k prebdeným nociam a krátkym denným spánkom. 

Denný režim a denné aktivity

Ak chceme naučit dieťatko samostatne zaspávať, musíme ho ukladať na spánok každý deň v približne rovnakom čase. Denné spánky by mali byť predvídateľné a veku primerané. Do 7.-9. mesiaca sú deti na troch denných spánkoch, do 15.-18. mesiaca na dvoch a od 18. mesiaca na jednom spánku denne. Keď sa organizmus prispôsobí pravidelnému dennému režimu, bude spánok očakávať a aj zaspávanie sa tým zjednoduší. Počas bdenia by mali mať detičky dostatok priestoru na hru a na to, aby sa unavili. Sledujte si znaky únavy, a keď budete vidieť, že vaše dieťatko začína byť unavené, začnite so spánkovým rituálom. Nenechávajte dieťatko bdieť dlhšie ako je jeho veku primerané, rovnako sa ho ale nesnažte na spánok uložiť príliš skoro. Preunavené alebo málo unavené deti majú problém so zaspávaním.

Spánkový rituál

Na spánky by sa mali detičky ukladať podľa možnosti pokojné. Spánkový rituál im pomôže oddeliť čas na hru od času na spanie. Či už pôjde o čítanie knižky, spievanie uspávanky alebo pokojný rozhovor pri starších deťoch, spánkový rituál je váš pomocník. Odporúčam ho absolvovať v prítmí a v miestnosti, kde bude dieťatko spať. Dôležité je dostať ho z prostredia, ktoré je preň stimulujúce do prostredia, ktoré je pokojné. Ak dieťatko spí vo svojej izbičke, odporúčam na začiatku spánkovej rutiny upratať hračky. Samozrejme, hračky môžete upratovať, aj keď nespí v izbe, kde sa hračky nachádzajú. 😉

Spôsob uspávania a samostatné zaspávanie

Ak je vaše dieťatko naučené zaspávať s vašou pomocou, môžete zvoliť rôzne spôsoby, ako ho naučiť zaspávať samostatne. Ak má cumlík a budí sa na to, že mu vypadol a potrebuje, aby ste mu ho dali, naučte ho nájsť cumlík v postieľke. Nedávajte mu ho priamo do úst ale položte ho vedľa jeho ručičky, aby si ho vzalo samo. Toto môžete trénovať aj počas dňa. Takto viete zmeniť negatívnu spánkovú asociáciu, ktorá vyžaduje vašu asistenciu, na pozitívnu spánkovú asistenciu, kedy dieťatko nevyžaduje vašu pomoc. Pri asociáciách na prsník, ruky alebo pohyb skúste každý deň prestať s tým, čo robíte skôr ako úplne zaspí. Postupne takto viete naučiť dieťatko zaspávať samo. Takéto postupné odúčanie vyžaduje veľa trpezlivosti a vytrvalosti. Každé dieťatko sa však vie naučiť zaspávať samo. Nemusíte sa báť, že to vaše to nezvládne. Pri zobudení zo spánku nechajte dieťatku čas, aby znovu zaspalo samé. Neutekajte hneď k postieľke uspať ho. Počkajte, či začne plakať, na mrkanie nereagujte. Často si detičky pomrkávaním pomáhajú pri zaspávaní a rodič ich len vyruší. Rovnako nemeňte spôsob uspávania, keď už sa rozhodnete naučiť dieťatko samostatne zaspávať. Radšej vynechajte denný spánok, ako sa vrátiť k starému spôsobu uspávania. Rovnako ako je predvídateľnosť dôležitá pri dennom režime, je dôležitá aj pri uspávaní. Ak príliš často meníme spôsob uspávania, vysielame dieťatku zmiešané signály a nebude vedieť ako reagovať, prípadne bude čakať, pretože bude vedieť, že ho nakoniec aj tak uspíte “po starom”.

Každé dieťatko je individuálne. Niektoré sa naučia samostatne zaspávať rýchlo, niektorým to trvá dlhšie. Niekedy je dôvod problémového zaspávania skrytý a odhalí ho až komplexná analýza spánku v rámci spánkového poradenstva. Ak sa vám nedarí nastaviť spánok vášho dieťatka, môžete využiť jeden z balíčkov spánkového poradenstva. V rámci spánkového poradenstva sa bližšie pozrieme na spánok dieťatka, denný režim a naučíme ho pomocou rôznych spánkových techník samostatnému zaspávaniu pri správnom dennom režime.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? Som tu pre vás!

Môj život sa neuveriteľne zmenil, z bábätka, ktoré nezaspalo inak ako na fitlopte, sa stal samostatne existujúci človiečik! Chcem každú mamu podporiť, že ak koketuje s myšlienkou poradenstva, len smelo do toho. Rozhodnúť sa musí človek, ktorý k dieťaťu reálne vstáva a uspáva ho, nie babky, švagriná, tetky a iné obecenstvo... alebo manžel. Spánkové poradenstvo je moja najlepšia investícia a naozaj nechápem, ako som mohla dlhé mesiace fungovať tak, ako som fungovala. Poslednou kvapkou boli narastajúce zdravotné ťažkosti. U nás sa tréning neskončil za pár dní, začiatky boli hádam ešte vyčerpávajúcejšie ako bežné uspávanie. Najväčším strašiakom pre mňa bol plač môjho bábätka, myslela som, že citlivá metóda bude pre neho najvhodnejšia, ale nakoniec sa ukázalo, že funguje presný opak. Keď ma nevidel, zaspal oveľa rýchlejšie (prvé dni vydržal revať ako o život aj 2 hodiny). Po Veronikiných zásahoch sa všetko otočilo doslova zo dňa na deň, takže sa na ňu môžete spoľahnúť, tréningom vás prevedie s citom a veľmi podrobne. Nájsť motiváciu pre mňa bývalo náročné, predovšetkým pre absentujúcu podporu v partnerovi, ale treba si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska je pekný samostatný spánok udržateľnejší ako neustále pechorenie a živorenie. Netreba sa trápiť viac, ako je nutné. Energiu mama potrebuje na pekné chvíle s bábätkom... A aj na pekné večery s partnerom... Alebo na chuť natrieť sa krémom a umyť si vlasy, nie len z absolútnej vyčerpanosti naprázdno hľadieť do steny. Ak ste sa našli, go for it. Zaplatila som si 2 týždne a za ten čas som sa dozvedela všetky info, ktoré som potrebovala, Veronika sa venovala aj nad rámec deklarovaného, takže ako zákazník som spokojná.
Kristína Ž.Jakubko, 5 mesiacov
Jedna veeeľka chyba, že som čakala AŽ 17 mesiacov a neozvala sa skôr. To si budeme s mužom vyčítať ešte veľmi dlho 🙈😄 Týmto chcem povzbudiť aj ostatné maminky, aby nepočúvali svoje mamky babky svokry a iné “radodajky” že to treba len vydržať, že to dieťa je proste také a asi nepotrebuje spať a ine.... blbosti, ale keď majú problém, nech sa obrátia na profesionála. Veronika je veľmi milá odborná profesionálna (dokonca aj s príjemným hlasom :)) poradkyňa, ktorá nám reálne pomohla! Keď všetci okolo mňa pochybovali, ja som verila, že to zvládneme - vďaka Veronike. Vysvetľovala mi, podporovala ma a ubezpečovala, že keď vytrvám želaný výsledok sa objaví. A on naozaj prišiel! Aj keď stále ešte s izabelkou na jej spánku pracujeme, môžem povedať, že máme iné dieťa -vyspaté dieťa. 🥰🙏 ešte raz veľké Ďakujeme :) určite budem odporúčať.
Kristína P.Izabelka, 17 mesiacov
Mila Veronika, chcela by som sa Vám zo srdca poďakovať, že ste nám pomohli ohľadom spinkania a spankovej asociacie, ktorú ame dlhšiu dobu riešili a nevedeli si rady. Išlo nám hlavne o Miu, aby konečne mala pokojný spánok a aby spokojne zaspinkavala sama. Vďaka Vám sa to podarilo a Mia po dvoch týždňoch zaspáva bez pomoci a v noci sa budi len výnimočne. Za mňa neskutočná spokojnosť. Neľutujem, ze sme sa na Vás obrátili a vy bez problémov ste sa nam venovali.. Veľké ĎAKUJEME za všetko úprimne.
Silvia L.Mia, 12 mesiacov
Veronika nám veľmi pomohla po 9 mesačnom trápení sa s nočným spánkom. Okrem toho náš synček už zaspáva sám, čo je ďalšia veľká výhoda. Ak máte problém určite ju neváhajte kontaktovať. My sme sa trápili dlho a len zbytočne čakali, že to prejde samo. Už dávno sme si mohli užívať pokojné noci a byť sladko vyspaní všetci 😊 Ďakujeme krásne ešte raz .
Miroslava K.S.Liam, 21 mesiacov
Chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za Vaše rady. Dcérka sa prestala po tej pol hodine budiť 🙏 dokonca doobeda pospí niekedy namiesto pol hodiny aj hodinku 😉 poobede ju ukladám po 3h a prestala sa budiť. Teraz sme síce 2 dni chodili spať von, lebo susedia prerábali tak bol hluk, bála som sa či zas nebude pomýlená, ale dnes pekne zaspala v postieľke a momentálne spí už hodinu. V noci sme síce problémy nemali nikdy až na pár výnimiek, ale teraz sú ešte lepšie 🙂 prvykrát sa budí na mliečko až okolo 5 a potom ešte spí do 7-7:30.Ste zázračná 🥰
Lucia S.Jednorazová konzultácia
My sa chceme Veronike v prvom rade veľmi pekne poďakovať. 😊😘 To čo sme s malou dosiahli, za tak krátku dobu, mi ani na um nezišlo, že naše dieťa naozaj dokáže. Trápili sme sa od prvého dňa až do 8meho mesiaca, kedy nám Veronika vysvetlila, čo a ako máme robiť, aby sme sa dopracovali ku kvalitnému spánku, nielen cez deň, ale i v noci. Všetko do seba zapadlo a naša rodina je konečne spokojná a šťastná. Konečne môžeme o 19:00 sedieť v obývačke (Nie o 23:30 skúšať po niekoľkýkrát beznádejne uspávať dieťa na rukách). Môžeme spať ako ľudia celú noc, nie byť hore kľudne aj 3 hodiny s plačúcim babom. No a namiesto kojenia a uspávania na rukách 10 krát za noc, malá papa 2 krát a zaspinká pekne sama, po preložení do postielky a dokonca už aj vo svojej izbičke. Ja nemám čo dodať, len obrovské ĎAKUJEM ❤ Pre tých čo váhajú odporúčam, čím skôr sa na to dáte, o to skôr budete písať taký istý komentár, ako teraz ja. 😊
Mária P.Sofia, 7 mesiacov
V prvom rade by som sa chcela Veronike poďakovať :) jej poradenstvo určite odporúčam a jediné čo ľutujem, že sme do toho nešli skôr. Máme dvojičky, ktoré nám cez deň mimo kočíka nespali viac než povestných 30 minút. V noci boli hore aj 14x kvôli vypadnutému cumlík alebo že sa pretočili na bruško, 2-3x sme kŕmili a okolo 3 až 5 ráno to bolo ródeo buntošenia a nie a nie zaspať. A teraz? Cez deň sa nám konečne darí mať režim, na obed pospia v postieľke 1,5 až 2 hodiny a posledné 3 noci sme k nim s manželom vstávali len 1x (na papanie). Viem, že nás ešte čakajú regresie a že budú aj horšie noci a dni, ale vďaka Veronike viem, čo mám očakávať a ako sa v takýchto prípadoch zachovať. A navyše ten spánkový tréning nebol žiadne peklo vyplakávania detí a lámania cez koleno, jemne sme chlapcov naučili na samostatné zaspávanie a režim. Ešte raz ďakujeme
Natália Š.Riško a Paťko, 8 mesiacov