fbpx

Spánková regresia ako faktor zhoršeného spánku u detí

Častokrát mi maminky hovoria, že do určitého veku nemali ich deti problém so spánkom, ale potom z jedného dňa na druhý nastala zmena a dieťatko zrazu nechcelo zaspať alebo sa často budilo zo spánku, prípadne bol problém aj s jedným, aj s druhým. V takýchto momentoch väčšinou rodičia vyskúšajú všetko možné, len aby ich dieťatko zaspalo. Je to prirodzené, pretože vieme, aký dôležitý je spánok pre naše deti. Pomoc dieťatku zaspať sa ale veľa krát zmení na vytvorenie nevhodných spánkových asociácií, ktoré v konečnom dôsledku vedú k tomu, že dieťatko vyžaduje asistenciu rodičov pri každom zaspávaní a zobudení sa zo spánku.

Za takéto náhle zmeny v spánku môže byť zodpovedná spánková regresia. Do dvoch rokov sa ich objavuje niekoľko. Súvisia s vývinovými zmenami, ktorými si každé dieťatko prechádza a vyskytujú sa v rôznych podobách. Kedy teda môžete očakávať spánkové regresie, a ako sa s nimi vysporiadať sa dozviete v tomto článku.

4-6 mesiacov

Ak vaše dieťatko nevie v tomto veku ešte samo zaspať alebo jeho denné spánky trvajú len cca 45 minút, môže sa stať, že sa bude budiť v noci každé 2 – 4 hodiny. Dôvodom je zmena dĺžky spánkového cyklu a tiež fakt, že od tohto veku sa deti v prechodoch medzi spánkovými cyklami úplne zobudia. Táto zmena je trvalá, deťom sa v tomto veku mení spánok a začína fungovať na princípoch, ako funguje spánok dospelého človeka. Z vývinového hľadiska je to teda posun vpred. Pokiaľ sa ale vaše bábätko ešte nenaučilo zaspávať samo, bude vás pri zobudeniach potrebovať, aby ste mu pomohli znovu zaspať. Poskytnutie podpory a asistencie je úplne v poriadku, snažte sa ale vyhnúť tomu, aby vám dieťatko zaspávalo na prsníku alebo na rukách. Ideálne je dieťatko upokojiť a nechať ho skúsiť zaspať samo.

9 mesiacov

Spánková regresia v deviatich mesiacoch úzko súvisí so separačnou úzkosťou a tiež s novonadobnutými motorickými schopnosťami. Dieťatko sa učí loziť a štvornožkovanie chce precvičovať za každú cenu! Nevadí, že má čas spánku, tréning je preň dôležitejší. V tomto prípade si treba tiež dať veľký pozor na to, aby sme zbytočne nevytvárali dieťatku asociáciu, ktorá bude vyžadovať asistenciu rodiča a bude ťažké sa jej zbaviť. Pokojne môžete sedieť pri postieľke vášho bábätka, keď bude zaspávať. Vašim cieľom by však malo byť to, aby dieťatko zaspalo samé v postieľke. Ak ponúknete prsník, na ktorom zaspí, alebo sa ho budete snažiť uspať na rukách, znovu len vytvoríme spánkovú asociáciu, ktorú nechceme.

12 mesiacov

Na ročnú spánkovú regresiu sa môžeme pozerať aj ako na nadstavbu tej, ktorou si dieťatko prešlo v deviatom mesiaci. Separačná úzkosť môže byť veľmi výrazná a vaše dieťatko bude vyžadovať vašu spoločnosť za každých okolností. Predĺžte predspánkovú rutinu a strávte s vašim dieťatkom viac času pred spaním, aby sa upokojilo a išlo spať spokojné. Nevynechávajte denné spánky, dieťatko sa učí chodiť, takže spánok na načerpanie energie potrebuje. To, že bude pár dní denné spánky odmietať ešte neznamená, že po ustúpení spánkovej regresie sa k nim nevráti. Uložte dieťatko na ranný aj obedný spánok ako zvyčajne.

18 mesiacov

Spolu s možnou separačnou úzkosťou nám v tomto veku zohráva veľkú úlohu aj vývin reči. Väčšina 18 – mesačných detí je už iba na jednom dennom spánku cez obed. Spánková regresia sa môže prejaviť ako časté nočné budenie. Dieťatko tiež môže po zobudení zo spánku zostať dlhšie hore počas noci. Denný spánok môže odmietať alebo si pospí len okolo 45 minút. Toto všetko je v rámci vývinu prirodzené. Znovu len musíme pár dní vydržať a spánková regresia pominie.

Ako dlho trvá spánková regresia?

U každého dieťatka je to individuálne. Deti, ktoré majú vytvorený pravidelný režim a vedia samé zaspať v postieľke, prekonávajú spánkové regresie veľmi hladko. Buď si rodičia ani nevšimnú, že by nejaká nastala, alebo je za dva – tri dni preč. Dôležité je počas spánkových regresií nevytvárať nové spánkové asociácie, trvať na pravidelnom režime aj zas cenu vynechania spánkov a zbytočne nestimulovať dieťatko, keď sa v noci prebudí a potrebuje „trénovať“. Deti, ktoré nemajú stabilný režim alebo majú vytvorené nevhodné spánkové asociácie, sa pasujú so spánkovými regresiami dlhšie.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? Som tu pre vás!

Môj život sa neuveriteľne zmenil, z bábätka, ktoré nezaspalo inak ako na fitlopte, sa stal samostatne existujúci človiečik! Chcem každú mamu podporiť, že ak koketuje s myšlienkou poradenstva, len smelo do toho. Rozhodnúť sa musí človek, ktorý k dieťaťu reálne vstáva a uspáva ho, nie babky, švagriná, tetky a iné obecenstvo... alebo manžel. Spánkové poradenstvo je moja najlepšia investícia a naozaj nechápem, ako som mohla dlhé mesiace fungovať tak, ako som fungovala. Poslednou kvapkou boli narastajúce zdravotné ťažkosti. U nás sa tréning neskončil za pár dní, začiatky boli hádam ešte vyčerpávajúcejšie ako bežné uspávanie. Najväčším strašiakom pre mňa bol plač môjho bábätka, myslela som, že citlivá metóda bude pre neho najvhodnejšia, ale nakoniec sa ukázalo, že funguje presný opak. Keď ma nevidel, zaspal oveľa rýchlejšie (prvé dni vydržal revať ako o život aj 2 hodiny). Po Veronikiných zásahoch sa všetko otočilo doslova zo dňa na deň, takže sa na ňu môžete spoľahnúť, tréningom vás prevedie s citom a veľmi podrobne. Nájsť motiváciu pre mňa bývalo náročné, predovšetkým pre absentujúcu podporu v partnerovi, ale treba si uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska je pekný samostatný spánok udržateľnejší ako neustále pechorenie a živorenie. Netreba sa trápiť viac, ako je nutné. Energiu mama potrebuje na pekné chvíle s bábätkom... A aj na pekné večery s partnerom... Alebo na chuť natrieť sa krémom a umyť si vlasy, nie len z absolútnej vyčerpanosti naprázdno hľadieť do steny. Ak ste sa našli, go for it. Zaplatila som si 2 týždne a za ten čas som sa dozvedela všetky info, ktoré som potrebovala, Veronika sa venovala aj nad rámec deklarovaného, takže ako zákazník som spokojná.
Kristína Ž.Jakubko, 5 mesiacov
Jedna veeeľka chyba, že som čakala AŽ 17 mesiacov a neozvala sa skôr. To si budeme s mužom vyčítať ešte veľmi dlho 🙈😄 Týmto chcem povzbudiť aj ostatné maminky, aby nepočúvali svoje mamky babky svokry a iné “radodajky” že to treba len vydržať, že to dieťa je proste také a asi nepotrebuje spať a ine.... blbosti, ale keď majú problém, nech sa obrátia na profesionála. Veronika je veľmi milá odborná profesionálna (dokonca aj s príjemným hlasom :)) poradkyňa, ktorá nám reálne pomohla! Keď všetci okolo mňa pochybovali, ja som verila, že to zvládneme - vďaka Veronike. Vysvetľovala mi, podporovala ma a ubezpečovala, že keď vytrvám želaný výsledok sa objaví. A on naozaj prišiel! Aj keď stále ešte s izabelkou na jej spánku pracujeme, môžem povedať, že máme iné dieťa -vyspaté dieťa. 🥰🙏 ešte raz veľké Ďakujeme :) určite budem odporúčať.
Kristína P.Izabelka, 17 mesiacov
Mila Veronika, chcela by som sa Vám zo srdca poďakovať, že ste nám pomohli ohľadom spinkania a spankovej asociacie, ktorú ame dlhšiu dobu riešili a nevedeli si rady. Išlo nám hlavne o Miu, aby konečne mala pokojný spánok a aby spokojne zaspinkavala sama. Vďaka Vám sa to podarilo a Mia po dvoch týždňoch zaspáva bez pomoci a v noci sa budi len výnimočne. Za mňa neskutočná spokojnosť. Neľutujem, ze sme sa na Vás obrátili a vy bez problémov ste sa nam venovali.. Veľké ĎAKUJEME za všetko úprimne.
Silvia L.Mia, 12 mesiacov
Veronika nám veľmi pomohla po 9 mesačnom trápení sa s nočným spánkom. Okrem toho náš synček už zaspáva sám, čo je ďalšia veľká výhoda. Ak máte problém určite ju neváhajte kontaktovať. My sme sa trápili dlho a len zbytočne čakali, že to prejde samo. Už dávno sme si mohli užívať pokojné noci a byť sladko vyspaní všetci 😊 Ďakujeme krásne ešte raz .
Miroslava K.S.Liam, 21 mesiacov
Chcem sa Vám veľmi pekne poďakovať za Vaše rady. Dcérka sa prestala po tej pol hodine budiť 🙏 dokonca doobeda pospí niekedy namiesto pol hodiny aj hodinku 😉 poobede ju ukladám po 3h a prestala sa budiť. Teraz sme síce 2 dni chodili spať von, lebo susedia prerábali tak bol hluk, bála som sa či zas nebude pomýlená, ale dnes pekne zaspala v postieľke a momentálne spí už hodinu. V noci sme síce problémy nemali nikdy až na pár výnimiek, ale teraz sú ešte lepšie 🙂 prvykrát sa budí na mliečko až okolo 5 a potom ešte spí do 7-7:30.Ste zázračná 🥰
Lucia S.Jednorazová konzultácia
My sa chceme Veronike v prvom rade veľmi pekne poďakovať. 😊😘 To čo sme s malou dosiahli, za tak krátku dobu, mi ani na um nezišlo, že naše dieťa naozaj dokáže. Trápili sme sa od prvého dňa až do 8meho mesiaca, kedy nám Veronika vysvetlila, čo a ako máme robiť, aby sme sa dopracovali ku kvalitnému spánku, nielen cez deň, ale i v noci. Všetko do seba zapadlo a naša rodina je konečne spokojná a šťastná. Konečne môžeme o 19:00 sedieť v obývačke (Nie o 23:30 skúšať po niekoľkýkrát beznádejne uspávať dieťa na rukách). Môžeme spať ako ľudia celú noc, nie byť hore kľudne aj 3 hodiny s plačúcim babom. No a namiesto kojenia a uspávania na rukách 10 krát za noc, malá papa 2 krát a zaspinká pekne sama, po preložení do postielky a dokonca už aj vo svojej izbičke. Ja nemám čo dodať, len obrovské ĎAKUJEM ❤ Pre tých čo váhajú odporúčam, čím skôr sa na to dáte, o to skôr budete písať taký istý komentár, ako teraz ja. 😊
Mária P.Sofia, 7 mesiacov
V prvom rade by som sa chcela Veronike poďakovať :) jej poradenstvo určite odporúčam a jediné čo ľutujem, že sme do toho nešli skôr. Máme dvojičky, ktoré nám cez deň mimo kočíka nespali viac než povestných 30 minút. V noci boli hore aj 14x kvôli vypadnutému cumlík alebo že sa pretočili na bruško, 2-3x sme kŕmili a okolo 3 až 5 ráno to bolo ródeo buntošenia a nie a nie zaspať. A teraz? Cez deň sa nám konečne darí mať režim, na obed pospia v postieľke 1,5 až 2 hodiny a posledné 3 noci sme k nim s manželom vstávali len 1x (na papanie). Viem, že nás ešte čakajú regresie a že budú aj horšie noci a dni, ale vďaka Veronike viem, čo mám očakávať a ako sa v takýchto prípadoch zachovať. A navyše ten spánkový tréning nebol žiadne peklo vyplakávania detí a lámania cez koleno, jemne sme chlapcov naučili na samostatné zaspávanie a režim. Ešte raz ďakujeme
Natália Š.Riško a Paťko, 8 mesiacov